Kiedyś konsjerż trudnił się przede wszystkim utrzymaniem odpowiedniego oświetlenia na korytarzach oraz w komnatach w zamku. Dzisiaj praca ta wygląda całkiem inaczej i nieco przypomina portiera hotelowego z XX wieku, który musiał zajmować się jednym przypisanym mu gościem od momentu jego przyjazdu, aż do wyjazdu. Praca ta wymaga niesamowitej organizacji, odpowiedzialności oraz silnej odporności na stres. Mimo to jest fascynująca.

Konsjerż na przestrzeni wieków

usługi concierge dla firmW obecnych czasach znamy wiele zawód, które mają szeroki zakres obowiązków i często są przy tym powiązane z pracą dla firm. Jednym z bardziej intrygujących zawodów oraz ofert są usługi concierge dla firm, a także dla osób prywatnych. Najczęściej zostają one wynajmowane przez przedsiębiorców, którzy chcą się odciążyć z codziennych obowiązków. Profesja ta niestety jest jednak mało znana, ponieważ przez wieki kojarzyła się jedynie z osobą, która kontrolowała zapalone świece na korytarzach zamku oraz w jego komnatach. Dopiero w XX wieku zaczął przypominać obecnie wykonywane polecenia, jednak ograniczało się to do pracy dla gości hotelowych. Dzisiaj konsjerż wykonuje niemal wszystko. Najczęściej może kojarzyć się z organizacją spotkań biznesowych, urządzeniem przyjęć charytatywnych czy podróży służbowych. Mimo to wykonuje często bardzo proste zlecenia jak opieka nad dziećmi, wyprowadzanie psa czy zakupy. Warto jednak zaznaczyć, iż w wielu przypadkach są to też zadania niemal nie do wykonania. Pracodawca może zawsze zlecić nagłą zmianę planów wyjazdowych czy uzna, iż chce wybrać się na koncert, na który bilety zostały już wyprzedane. W związku z tym osoba, która jest concierge musi mieć kontakty, prawo jazdy, a także wykazywać kilka istotnych cech osobowości. Mowa tutaj przede wszystkim o byciu odpornym na stres oraz dobrze zorganizowanym.

Zainteresowanie pracą konsjerża w dalszym ciągu nie jest zbyt wielkie, gdyż w Polsce mało osób wykonuje ten zawód. W związku z tym nie jesteśmy świadomi jak ważną częścią społeczeństwa są konsjerże. Dzięki ich pracy wielu przedsiębiorców oraz firm może znaleźć czas na ważniejsze aspekty pracy albo czas wolny zamiast poświęcać go na najbardziej prozaiczne czynności. Warto zwrócić uwagę na to jak wyjątkowa jest to profesja zawodowa.