Uwielbiam różę. Gdy tylko mam okazję zawsze kupię jakąś nową odmianę do swojego ogrodu. Róże to piękne krzewy, które mają niesamowite kwiaty. Ich wygląd oraz piękny zapach sprawiają, że każdy ogród staje się magiczny i przyciąga wiele ciekawych owadów.

Pergola do krzewu róży

pergola drewnianaRóże to moje ulubione kwiaty odkąd tylko sięgam pamięcią. Już jako mała dziewczynka w ogrodzie babci i dziadka godzinami podziałam te piękne kwiaty. Róża ma kolce lecz gdy odpowiednio się z nią obchodzimy ryzyko ukłucia się jest naprawdę niewielkie. Róża aby pięknie wyglądała potrzebuje oparcia. Gdy rośnie i się rozkrzewia jej gałązki można przeplatać. W tym celu najczęściej buduje się pergole, która ma wspierać rosnącą roślinę. Sama w swoim ogrodzie zdecydowałam się na zbudowanie pergoli, gdyż jedna z moich róż potrzebowała oparcia. Pergola oprócz swojej funkcjonalności może również zdobić cały ogród. Wykonana z pomysłem może dodatkowo przyciągać spojrzenie. Najładniej prezentują się pergole wykonane z drewna, które można co kilka lat przemalowywać na inny kolor. Drewno to wdzięczny materiał do obróbki jednak gdy nie jest zaimpregnowany lub jest źle zaimpregnowany szybko niszczeje. Dlatego konieczne jest malowanie drewna co kilka lat odpowiednimi impregnatami. Moja pergola drewniana została wykonana z drewna sosnowego odpowiednio zaimpregnowanego. Aby cała konstrukcja była stabilna słupy powinny być głęboko wkopane lub zabetonowane. Pergola z drewna może być również wykorzystana do innych kwiatów wiszących. Dzięki temu całość może prezentować się jeszcze lepiej i ciekawiej.

Pergole w ogrodach pełnią różne funkcje. Mogą również zasłaniać nas przed sąsiadami czy przechodniami. To od nas zależy jakie funkcje będzie ona pełnić. Gdy tylko zdecydujemy się na samodzielne wykonanie pergoli możemy opierać się na ciekawych pomysłach internautów.