W codziennym życiu jesteśmy narażeni na kontakt z różnego rodzaju rzeczami, substancjami czy czynnościami mogącymi doprowadzić nas do uzależnienia. Dzieje się dlatego, że z natury jesteśmy osobami lubiącymi ryzyko, nowe wyzwania i towarzyszący temu dreszczyk emocji oraz wysoki poziom adrenaliny. Uzależnienie to jest stan w którym kontakt z określonym przedmiotem czy substancją sprawia nam przyjemność. W tego typu reakcje wchodzi się bardzo szybko i niemal niezauważalnie.

Polecana terapia w uzależnieniach od hazardu

skuteczne leczenie uzależnienia od hazarduJeszcze do niedawna słysząc słowo uzależnienie mieliśmy przed oczami obraz naćpanego narkomana czy nietrzeźwego alkoholika. W chwili obecnej określenie to przyjęło trochę inny wymiar. Coraz częściej słyszymy o uzależnieniu od internetu, zakupów a nawet hazardu. Szczególnie to ostatnie jest coraz częściej diagnozowane a leczenie i terapia wymaga wiele silnej woli, fachowej opieki oraz wsparcia osób bliskich. Renomowane ośrodki gwarantują nam skuteczne leczenie uzależnienia od hazardu. Jedynym warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia terapii jest podjęcie świadomej i dobrowolnej decyzji o poddaniu się leczeniu oraz akceptacja własnej choroby. Bowiem uzależnienie od hazardu to rodzaj zaburzenia wymagający leczenia w specjalistycznych ośrodkach. W trakcie terapii pacjenci uczą się rozpoznawać przyczynę uzależnienia oraz zwalczać mechanizm jego rozwoju. Ważnym punktem leczenia jest również wyrabianie nawyków budujących asertywne zachowania oraz odbudowa relacji z bliskimi i otoczeniem. Po przejściu kompleksowej terapii pacjent wraca do swego środowiska o wiele silniejszy i odporniejszy na różnego rodzaju pokusy. Wskazane jest dalsze uczęszczanie na terapie grupowe w miejscu zamieszkania lub stały kontakt z ośrodkiem leczenia uzależnień. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również relacje rodzinne, należy je odbudować i pielęgnować.

Niezależnie od rodzaju uzależnienia terapia powinna przebiegać kompleksowo i być kontynuowana nawet po zakończeniu w różnego rodzaju grupach wsparcia. Opieką należy objąć nie tylko osobę uzależnioną ale również członków jej rodziny, czyli osoby współuzależnione. Kontakt do polecanych terapeutów oraz ośrodków leczenia uzależnień znajdziemy za pomocą przeglądarki internetowej, lub ogłoszeń w mediach.

Kategorie: Medycyna