W całej konstrukcji budowlanej znaleźć można kilka elementów, które ze względu na miejsce, w jakim występują i rolę, jaką pełnią narażone są na trudniejsze warunki: dach, chroniący wyższe kondygnacje, wszystkie elementy nośne, na które przenoszony jest cały ciężar konstrukcji, czy fundamenty – dźwigające konstrukcję i umieszczone w wilgotnym środowisku gruntowym. Wśród narażonych na czynniki atmosferyczne elementów wyróżnić można także balkon – niepozorny element, który także należy dodatkowo zabezpieczyć.

Jak wykonać hydroizolację balkonu?

hydroizolacja na balkonOdpowiednia izolacja balkonu zabezpiecza go i ściany zewnętrzne przed zawilgoceniem. Wykonuje się ją najczęściej z elastycznej folii przeciwwilgociowej lub specjalnego szlamu zabezpieczającego konstrukcję przed działaniem wody. Folia przeciwwilgociowa koniecznie musi być elastyczna, szczególnie w przypadku balkonów o dużej powierzchni. Jest to element konstrukcyjny narażony na duże naprężenia i odkształcenia, a sztywna, nieelastyczna folia pod ich wpływem mogłaby ulec uszkodzeniu. Warstwę szlamu lub folię umieszcza się na elemencie konstrukcyjnym o odpowiednim spadku odprowadzającym wodę spod ścian budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie zabezpieczenie łączenia balkonu ze ścianą zewnętrzną w miejscu występowania cokołów. Aby hydroizolacja na balkon spełniała swoje zadanie należy także dodatkowo zabezpieczyć wszystkie otwory pod barierki i narożniki przy pomocy silikonu.

Niezależnie od tego, czy do izolacji użyta została folia, czy szlam – wszystkie produkty do jej wykonania powinny pochodzić od tego samego producenta. Daje to pewność, że wszystkie materiały są ze sobą kompatybilne i będą ze sobą współdziałały. Hydroizolacja balkonu zabezpieczy nie tylko jego konstrukcję, lecz także nie pozwoli, by woda przesiąkała do ścian nośnych.